Sztuka podświadomego uwodzenia, czyli czym są i jak działają feromony?

Sztuka podświadomego uwodzenia, czyli czym są i jak działają feromony?

Informacje 4 miesiące temu Dodane przez 0 komentarzy

Spośród licznych sygnałów niewerbalnych i werbalnych, które wysyłamy płci przeciwnej, istnieją także przekaźniki, które działają mimowolnie. Jednym z nich są feromony, czyli semiochemiczne substancje działające na układ nerwowy osoby, która znajduje się w pobliżu. Chociaż nie są świadomie postrzegane jako zapach czy perfumy, to praktycznie wszystkie zwierzęta, ludzie, jak i niektóre gatunki roślin wytwarzają feromony, które skłaniają do interakcji.

Czym są feromony?

Feromony (z greki "phero" czyli przenosić + hormony) to związki chemiczne występujące w różnych stężeniach i strukturach na zewnętrznych częściach naszego ciała. Wytwarzanie feromonów uzależnione jest od wielu czynników: od puli genetycznej, którą w sobie nosimy przez stan zdrowotny, aż po styl i tryb naszego życia. Do niedawna naukowcy nie byli przekonani, czy ludzie - podobnie jak zwierzęta - wytwarzają feromony, jednak istnienie setek niezależnych, rzetelnych badań niejako potwierdza istnienie feromonów również u gatunku ludzkiego.

W jaki sposób działają feromony?

Najczęściej mówi się o feromonach w kontekście seksualnym, twierdząc, iż ich obecność determinuje atrakcyjność seksualną w oczach drugiej osoby. Tak naprawdę to tylko jedno z kilku działań tego typu związków chemicznych. Nie tylko wpływają one na sposób, w jaki ktoś nas postrzega, ale również wysyłają sygnały odnośnie gotowości do reprodukcji czy poziomie dojrzałości organizmu. Komunikowanie feromonalne może również narzucać podświadomą uległość lub dominację wobec pewnej osoby, niektórych zachowań czy czynności wykonywanych przez daną osobę. Co ciekawe, za pomocą feromonów nasz układ nerwowy (lub, jak zwykło się mawiać - nasza intuicja) jest w stanie wskazywać lub sygnalizować, że dana osoba ma partnera / partnerkę lub prowadzi bogate życie seksualne.

Cała istota feromonów opiera się na sygnałach, które wprowadzają w naszym organizmie modyfikacje neuronalne, hormonalne, fizjologiczne lub behawioralne. Część perfum lub afrodyzjaków jest wzbogacana o naturalnie występujące feromony, by dodatkowo wprowadzać modyfikacje u płci przeciwnej, a co za tym idzie - wysyłać komunikaty o swojej atrakcyjności.

Podobne artykuły:

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Do Góry
Logo Esmera +18 tylko dla dorosłych
Sklep internetowy Esmera jest dostępny tylko dla osób dorosłych
Czy masz już ukończone 18 lat? Tak, idziemy dalej Nie, rezygnuje