Libido to nic innego jak popęd seksualny, który w przypadku każdego człowieka wygląda nieco inaczej, a w zależności od konkretnych warunków potrafi być bardzo zmienne. Co ciekawe, do powszechnej świadomości termin libido został wprowadzony przez Zygmunta Freuda.

Czym jest libido?

Libido to określenie popędu seksualnego, który w zależności od wpływu wielu różnorodnych czynników u każdego może kształtować się w nieco inny sposób. Istnieją osoby, które mają bardzo duży apetyt na stosunki seksualne, inni takich kontaktów potrzebują nieco mniej. Nie brakuje też osób, których libido kształtuje się na zerowym poziomie - wówczas określane są one mianem osób aseksualnych. Z badań przeprowadzanych przez specjalistów z dziedziny seksuologii jasno wynika, że to mężczyźni w zdecydowanej większości przypadków mają znacznie większe potrzeby seksualne niż kobiety. Warto jednak pamiętać o tym, że reguła ta nie zawsze znajduje swoje zastosowanie, gdyż na zmniejszenie libido u obu płci istotny wpływ mają czynniki psychologiczne, społeczne oraz biologiczne (przede wszystkim hormonalne).

Dlaczego libido spada?

Popęd seksualny nie jest stały, pod wpływem różnego rodzaju czynników może się zwiększać bądź zmniejszać, co dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Największy negatywny wpływ na obniżenie libido u obu płci mają następujące czynniki:

  • nieprawidłowa dieta,
  • nadmierny stres,
  • zły stan psychiczny,
  • wiek,
  • stałe przyjmowanie niektórych leków (szczególnie przeznaczonych do leczenia nadciśnienia tętniczego, psychotropów czy leków przeciwdepresyjnych),
  • zbyt szybkie tempo życia,
  • zbyt mała ilość ruchu,
  • zbyt wysoki poziom progesteronu u kobiet (występujący najczęściej po miesiączce),
  • zbyt niski poziom testosteronu (charakterystyczny dla mężczyzn po 45. roku życia),
  • częste stosowanie różnego rodzaju używek.

W przypadku kobiet często odpowiedzialność za obniżenie libido ponoszą zaburzenia występujące w gospodarce hormonalnej (wbrew pozorom ma to miejsce nie tylko w okresie menopauzy). Chęci na stosunki seksualne nie sprzyja także zbyt wysoki poziom prolaktyny, charakterystyczny dla matek karmiących piersią.
Warto także mieć na względzie to, że w niektórych przypadkach spadek libido może być spowodowany pewnego rodzaju schorzeniem, przede wszystkim chodzi tu o problemy z tarczycą, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy choroby natury endokrynologicznej. Dużym zagrożeniem dla libido w przypadku wielu par może być po prostu nuda i zbyt duża rutyna w sypialni, które na tyle doskwierają kochankom, że nie mają oni już ochoty wchodzenia między sobą w intymną sferę.

Jak zwiększyć libido skutecznie i bezpiecznie?

W przypadku kobiet istnieje wiele skutecznych sposobów, pozwalających na podniesienie popędu seksualnego. Jednym z przynoszących najlepsze efekty jest znaczne zwiększenie aktywności fizycznej, w wyniku której wydzielają się endorfiny. W przypadku kobiet duży wpływ na ochotę na miłosne igraszki ma pewność siebie i pełna akceptacja własnego ciała, dzięki czemu bez skrępowania mogą cieszyć się przyjemnością jaką daje pożycie intymne. Zwiększając libido warto zadbać także o własne zdrowie i stosować odpowiednio zbilansowaną dietę.

W przypadku mężczyzn, tak jak u kobiet wpływ na poziom libido ma samoakceptacja, aktywność fizyczna, zdrowa dieta oraz rezygnacja ze szkodliwych używek. Ponadto panowie mogą sięgać po suplementy diety poprawiające libido, pod warunkiem, że zawierają składniki pochodzenia naturalnego np. żeń-szeń, buzdyganek naziemny, korzeń macy czy miłorząb japoński.