Bielizna menstruacyjna to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich kobiet, które chcą czuć się komfortowo podczas swojego okresu. No ale jak z każdym środkiem ochrony stosowanym przy miesiączce, mają one swoje plusy i minusy. Jednym z większych plusów jest to, ze większość z nich jest wielorazowa, za to ogromnym minusem to, że musimy o nie dbać i każdorazowo wyprać po użyciu.

Majtki menstruacyjne to wygodne rozwiązanie

Bielizna menstruacyjna może być całkowitym zamiennikiem tradycyjnych środków ochrony podczas okresu. W trakcie ich noszenia możemy czuć się w pełni komfortowo i nie bać się zupełnie o to, że zabrudzimy swoje spodnie czy że okres utrudni nam nasze codzienne funkcjonowanie. Jedna jak wszystko, to rozwiązanie również nie sprawdzi się u każdej z nas. Zwłaszcza w przypadku młodych dziewczyn może pojawić się strach i uczucie ciągłego dyskomfortu, kiedy przed krwią chroni nas tylko jedna warstwa. Kiedy zaczynamy miesiączkować, tak naprawdę nie możemy być pewne tego, ile krwi tracimy, a więc i tego, czy majtki menstruacyjne nam wystarczą.

Czy można je stosować z innymi środkami ochrony?

Oczywiście, nie ma do tego zazwyczaj żadnych przeciwwskazań. Możesz spokojnie stosować z nimi wkładki, czy podpaski wielorazowe, które również po wypraniu będziesz mogła spokojnie użyć ponownie. Unikaj jednak przyklejania podpasek, żeby majtki menstruacyjne nie zniszczyły się zbyt szybko ani żeby nie rozerwały się w nich szwy. Możesz też spokojnie stosować te środki ochrony, które będą w pełni niezależne od bielizny, takie jak tampony czy kubeczki menstruacyjne. Takie połączenie będzie dla Ciebie podwójną ochroną. Możesz spokojnie stosować je aż do momentu, w którym przekonasz się, czy majtki menstruacyjne są dla Ciebie wystarczające.

Jak prać majtki menstruacyjne?

Ponownie wszystko zależy od ich przeznaczenia. Jeśli są to produkty jednorazowe, to od razu po wykorzystaniu należy odpowiednio je zabezpieczyć i wyrzucić tak jak tampony czy podpaski jednorazowe. Natomiast te wielorazowe powinnyśmy prać w pralce po każdym użyciu, ale zanim je do niej wrzucimy, musimy je odrobinę ręcznie oczyścić, głównie z nadmiaru krwi. Dobrze jest przepłukać je pod bieżącą zimną wodą i trzymać je tam tak długo, aż nie pozbędziemy się z nich całej niewsiąkniętej krwi. Potem spokojnie możemy wyprać je tak, jak zajmujemy się naszą codzienną bielizną, pod warunkiem, że ich producent nie wskazuje dokładnie temperatury i trybu prania.