Antykoncepcja to zbiór wszelkiego rodzaju metod, która mają na celu zapobieganie zapłodnieniu komórki jajowej kobiety, czyli ciąży. Jest to tzw. kontrola płodności bądź narodzin. Istnieje kilka metod antykoncepcji. Stosować mogą ją zarówno kobiety jak i mężczyźni. Panowie jednak mają znacznie mniejszy wybór, gdyż dla nich dostępne są tylko dwie metody : mechaniczna i chirurgiczna.

Męska antykoncepcja

Ciąża, a co za tym idzie narodziny dziecka to bardzo poważna decyzja w życiu dwojga ludzi. Powinniśmy być na nią gotowi fizycznie i emocjonalnie. To powinna być decyzja obojga partnerów, przemyślana i zaplanowana. Dlatego tak ważne jest zabezpieczanie się przed nieplanowaną ciążą. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Męskie metody antykoncepcji.

Męska antykoncepcja ogranicza się do dwóch metod: mechanicznej oraz chirurgicznej.

Metoda mechaniczna to używanie prezerwatyw. Jest to najczęściej wybierana metoda antykoncepcyjna przez pary. Ponadto warto dodać, że jest to jedyna metoda, która zabezpiecza nie tylko przed nieplanowaną ciążą, ale także przez chorobami, które są przenoszone drogą płciową. Do takich chorób należą m.in.: rzeżączka, kiła, HIV czy chlamydioza. Prezerwatywy były znane już 3000 lat temu. Wtedy wykonywano je z jelit zwierząt oraz rybich pęcherzy. Jest zarazem najstarsza metodą i nadal najczęściej wybieraną. Dlaczego prezerwatywy cieszą się taką popularnością? Otóż są wygodne w użyciu, łatwo dostępne, ceny są przystępne oraz znacznie zmniejszają ryzyko zachorowania na różne choroby przenoszone drogą płciową. Prezerwatywy wykonane są z lateksu lub znacznie rzadziej silikonu czy żywicy syntetycznej. Dostępne są w różnych rozmiarach oraz wariantach: cała gama kolorów, smaków, zapachów, wypustki lub ich brak.

Rozmiar kondoma ma znaczenie. Powinien on być dobrze dopasowany do członka. Zbyt wąska może po prostu pęknąć, natomiast za duża może się z niego zsunąć podczas stosunku. Ważne jest też odpowiednie założenie prezerwatywy. Gumkę zakładamy przed stosunkiem w fazie wzwodu członka. Podczas stosunku warto czasem sprawdzić czy prezerwatywa nie uszkodziła się lub nie zsunęła. Wyciągając członka z pochwy należy przytrzymać ją ręką, aby nie zsunęła się oraz ściągną jeszcze kiedy penis jest we wzwodzie. Prezerwatywy mają dość wysoką skuteczność. Ryzyko zajścia w ciążę przy zabezpieczeniu się prezerwatywą wynosi od 2 do 4 %. Ceny prezerwatyw są różne od kilkudziesięciu do kilku złotych za sztukę. Wszystko zależy od firmy oraz rodzaju kondoma. Ponadto cechuje je bardzo dobra dostępność. Najpopularniejsi producenci prezerwatyw to : Durex, Unimil. Jednak kondomy posiadają też swoje wady. Najczęstszą jest dyskomfort odczuwany przez niektórych mężczyzn wynikający z ich obecności na członku. Ponadto niektórzy maja przez to mniejsze doznania seksualne oraz problem z dojściem w prezerwatywie.

Metoda antykoncepcji chirurgicznej u mężczyzn to wazektomia. Polega ona na podwiązaniu nasieniowodów, dzięki temu plemniki nie przedostają się z jąder do prącia. Posiada ona bardzo wysoką skuteczność bo, aż 99,9%. Pomimo tego, że jest to mały zabieg chirurgiczny to fachowo wykonany zmniejsza ryzyko powikłań praktycznie do 0. Wbrew różnym opiniom na temat wazektomi jest to zabieg odwracalny. Jednak pomimo, iż ta metoda skutecznie zapobiega ciąży to nie chroni nas przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wazektomia nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny oraz nie zmniejsza doznań podczas stosunku. Jest to bardzo krótki zabieg około 30 minutowy przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.